Jak zacząć używać?

Jak zacząć przygodę z Kaszubskim Detkiem? Najpierw trzeba zainstalować sobie portfel, stosownie do posiadanego systemu.


Windows Mac OS X Ubuntu

lub skompilować go sobie samodzielnie ze źródeł https://github.com/cassubian/detkcoin

Po ściągnięciu portfela powinien on sam zacząć się synchronizować, co zauważymy przez obecność paska postępu na dole aplikacji oraz ikonki w prawym dolnym jej rogu.

Informacja dla użytkowników Mac OS X: po uruchomieniu portfela, może on nie złapać od razu połączeń. Aby to przyśpieszyć otwórz w menu „Pomoc” -> „Okno debugowania” -> zakładka „Konsola” i wklej tu polecenia:

addnode pl.e-waluty.net.pl add (wciśnij enter)
addnode detk.com.pl add (wciśnij enter)
addnode tupek.marmelmedia.com add (wciśnij enter)
addnode detk.sytes.net add (i jeszcze raz enter)

Gotowe, portfel kontaktuje się z węzłami i zaczyna pobierać blockchain (synchronizować się). Pomiń poniższą niebieską ramkę, ona zawiera ustawienia zaawansowane, np. do kopania solo.

Po pierwszym uruchomieniu portfela, zamykamy go na chwilę i odszukujemy na swoim komputerze:

Windows XP C:\Documents and Settings\_USERNAME_\Application Data\detkcoin\

Vista, 7 C:\Users\_USERNAME_\AppData\Roaming\detkcoin\

Mac /Users/_USERNAME_/Library/Application Support/detkcoin/

Inne /home/_USERNAME_/.detkcoin/

Powinien tam znajdować się plik detkcoin.conf. Jeśli go nie ma, tworzymy go. Używamy do tego najprostszego edytora, np. Notatnik. Plik powinien mieć następującą zawartość:

rpcuser=twoja_nazwa_uzytkownika
rpcpassword=twoje_haslo
rpcallowip=127.0.0.*
rpcport=9999
p2port=9998
gen=0
server=1
listen=1
addnode=pl.e-waluty.net.pl
addnode=tupek.marmelmedia.com
addnode=detk.sytes.net

Ostatnia linijka „wskazuje” programowi, skąd ma zacząć pobierać blockchain. Pozostałe linijki nieco usprawniają jego komunikację, a pierwsze trzy są potrzebne, jeśli będziesz chciał(a) wydobywać detki solo, o czym na końcu tego artykułu.

Teraz czas, aby zostawić portfel włączony na jakiś czas, aby zsynchronizował się z siecią, czyli zrobił na naszym komputerze kopię całego blockchainu. Trwa to kilkanaście minut.

JAK TO W OGÓLE DZIAŁA?

Jak to jest, że przelewy w kryptowalutach dochodzą? Niby prosta sprawa: ktoś komuś wysyła ileś coinów, odbiorca je widzi w swoim portfelu w ciągu mniej niż sekundy. Jednak uważny użytkownik zauważy, że przelew taki wyświetla się na szaro, a nie na czarno, i dodatkowo jest oznaczony jako „niepotwierdzony”. Co to znaczy?

Znaczy to w praktyce tyle, że jeszcze nie można go przelać dalej :) Transakcje w blockchainie są nieodwołalne, tzn. nie da się ich cofnąć. Jednak dla swojej ważności, muszą zostać zaszyfrowane w określonej ilości kolejnych bloków (w przypadku Kaszubskiego Detka – 6, są to tzw. „potwierdzenia”).

Zaszyfrowanie transakcji z czasu określonego bloku (w Detku jest to nominalnie 5 minut, choć czas ten może się z różnych powodów wydłużyć), to określona praca matematyczna, którą wykonują procesory (CPU) lub karty graficzne (GPU). Nie róbcie tego z użyciem kartki i ołówka, ani kalkulatora! Zajęłoby to lata!

Kopanie to zwyczajowe określenie procesu zaszyfrowywania transakcji do bloku. Kopanie kryptowaluty = zaszyfrowywanie zaistniałych transakcji. Nie praca szpadlem i kilofem! Nie odszyfrowywanie ani łamanie kodów! Koparka zaś – to określenie komputera (lub innego urządzenia elektronicznego, np. FPGA, układy ASIC) podpiętego do sieci danej waluty, który kopie.

Koparki, którymi inni użytkownicy kopią naszą walutę, wydobywają kolejne bloki, zaszyfrowując w ten sposób zaistniałe transakcje. Dopiero gdy zostanie wykopanych kolejnych 6 bloków, nasza transakcja będzie w pełni potwierdzona, co znaczy że otrzymane środki będziemy mogli wydawać.

A więc – reasumując – kryptowaluty tak działają, że ktoś je musi „kopać”. Taka jest specyfika technologii blockchain (typu PoW) o której na początek można przeczytać trochę na stronie „Wikipedii”.

JAK WIĘC STAĆ SIĘ „GÓRNIKIEM”?

Górnik to osoba, która posiada sprzęt, który kopie. Proste? Proste! Ale jaki konkretnie sprzęt i czy jest w zasięgu ręki?

Możemy do tego użyć zwykłego procesora (CPU) lub karty graficznej (GPU). Dla niektórych algorytmów istnieje oprogramowanie na układy typu FPGA (np. blake256) oraz układy scalone ASIC (np. SHA256, Scrypt). Urządzenia te są relatywnie drogie i mało uniwersalne.

W przypadku Detka użyć możemy zarówno CPU jak i GPU. Jeśli chcesz kopać efektywnie – polecamy to drugie. Jeśli chcesz kopać „solidarnościowo” – możesz włączyć sobie program do kopania procesorem i ustawić mu niski priorytet, tak aby nie spowalniał pracy innych aplikacji twojego komputera.

PO CO KOPAĆ I CO ZA TO DOSTANĘ?

W momencie wykopania bloku, zaczynają istnieć nowe monety, nowe środki, które stanowią tzw. wartość bloku. Tak jakby właśnie zadziałała mennica i wydrukowała kilka nowych banknotów. Jest to ni mniej ni więcej, po prostu wynagrodzenie dla komputera (a raczej jego właściciela), który wykopał (zaszyfrował) blok. Tak to działa w przypadku kopania w pojedynkę. Gdy kopiemy wraz z innymi zrzeszonymi w kopalni, działa tam jeszcze kilka innych algorytmów, mających na celu uczciwe wynagradzanie wszystkich zaangażowanych maszyn (ich właścicieli).

NO TO DO DZIEŁA!

Aby skutecznie kopać kryptowaluty, wystarczy więc jakikolwiek komputer, bo każdy z nich posiada procesor. Ale aby robić to efektywnie na większa skalę, w dzisiejszych czasach procesor nie wystarcza. Blockchain Kaszubskiego Detka jest szyfrowany algorytmem Qubit, do którego najlepiej się sprawdza karta graficzna. Jaka? Marki Radeon lub NVidia, która obsługuje język obliczeniowy. Dla Radeonów jest to openCL czyli open computing language, a dla NVidii – CUDA. A więc nie każda karta. Raczej te „większe” choć wcale to nie oznacza, że tylko te nowsze. Niektóre 8-letnie karty radzą sobie równie dobrze jak 2-3-letnie, z tym, że pobierają więcej prądu.

Drugie, co potrzebujemy, to pakiet sterowników, który należy ściągnąć ze strony producenta (Catalyst czyli znany fglrx dla Radeona, lub CUDA dla NVidii) i zainstalować.

Trzecim elementem jest program – aplikacja obsługująca określony algorytm. To co innego niż portfel!

W zasadzie każdy dostępny dzisiaj sgminer (Radeon) i ccminer (NVidia) posiada wbudowaną możliwość pracy z algorytmem qubit. A więc należy sobie ten program pobrać.

Ostatni element to podpięcie naszej koparki do jakiejś kopalni. Na przykład do tej: http://pool.e-waluty.net.pl/getting_started – programowi musimy wskazać z jaką kopalnią ma się połączyć i dla jakiego użytkownika ma pracować. Przykładowym poleceniem do kopania na e-waluty.net.pl będzie więc (w terminalu lub pasku komend):


sgminer -k qubitcoin -o stratum+tcp://pool.e-waluty.net.pl:1004 -u TWÓJ_ADRES_PORTFELA -p hasło_jakiekolwiek

lub


ccminer -a qubit -o stratum+tcp://pool.e-waluty.net.pl:1004 -u TWÓJ_ADRES_PORTFELA -p hasło_jakiekolwiek

Enter! I gotowe!

Po kilku chwilach program połączy się z kopalnią, pobierze zadania i rozpocznie pracę.

Część kopalń oferuje możliwość rejestracji usera i workera. Wówczas zamiast adresu portfela wpisujemy user.worker . Choć jest to rozwiązanie popularniejsze, to kopalnie wymagające podania bezpośrednio adresu portfela lepiej dbają o stan sieci rozproszonej.

Jeśli chcesz kopać solo, czyli samodzielnie, bez użycia kopalni, wówczas polecenie będzie wyglądało następująco:

sgminer -k qubitcoin -o http://127.0.0.1 u twoja_nazwa_uzytkownika_z_pliku_detkcoin_conf -p twoje_hasło_z_pliku_detkcoin_conf

W ten sposób nauczyliśmy się już biernie i czynnie korzystać z kryptowalut.